راهبند اتوماتیک و انواع آن

راهبند اتوماتیک و انواع آن

 

امروزه با گسترش جوامع و اماکن مختلف، هرروزه جمعیتی زیادی در حال رفت و آمد هستند و برای کنترل عبور و مرور و تسهیل در این امر باید از وسایل و تجهیزات جدید استفاده کنیم. در این مقاله قصد داریم، شما را با تعریف راهبند و انواع راهبند و کارکردهای آن آشنا کنیم.ابتدا باتعریف راهبند در لغت نامه دهخدا آشنا شویم؛
راهبند یا راه بند: کسی یا چیزی که راه را مسدود کند، سرراه گیرنده، مانع عبورشونده.

راهبند

راهبند مجموعه تجهیزات و دستگاه های بازدارنده می باشد که برای جلوگیری از پیشروی وسایل نقلیه در اماکن مختلف در نظر گرفته شده است، ادامه ی حرکت وسیله نقلیه منوط به اجازه نگهبان یا کنترل به وسیله ی تجهیزات کنترل تردد همچون دوربین پلاک خوان، دستگاه کارتخوان و … می باشد.

همچنین راه بند ها برای اخذ عوارض در پارکینگ ها و اتوبان ها، کنترل ترافیک، بالابردن امنیت مکان ها دولتی و نظامی، اداره ها ، فرودگاه و راه آهن می باشد.

مزایای استفاده از راهبند:

 • کنترل ترافیک،
 • کنترل تردد،
 • جلوگیری از ورود افراد مزاحم،
 • ایجاد امنیت و …

راهبند اتوماتیک:

راهبند اتوماتیک بر اساس نحوه کارکرد و موتور به دو دسته ی الکترومکانیک ( اساس کارکرد چرخ دنده ها می باشد، تردد محدود ) و هیدرولیک ( اساس کارکرد فشار روغن موجود در سیلندر هیدرولیک است، تردد نامحدود ) تقسیم می شوند، همچنین راهبندها بر اساس نحوه ساخت و شکل ظاهری به انواع مختلف میله ای یا بازویی (متداول ترین نوع راهبند)، ستونی، دفنی، زنجیری تقسیم می شود.در راهبندهای الکترومکانیک نیروی خروجی از محور موتور وارد گیربکس یا جعبه دنده راهبند پارکینگ می شود تا از طریق آن نسبت قدرت و سرعت محور متحرک تنظیم شود. محور متحرک یا شفت وظیفه انتقال قدرت را بر عهده دارد. مرکز دوران میله راهبند دارای یک محل اتصال بوده که بر روی شفت خروجی به گیربکس متصل می شود. در این راستا زنجیره انتقال قدرت تکمیل شده و نیروی محرک موتور به میله راهبند منتقل می شود.ولی در راهبند الکتروهیدرولیکی سیستم محرک دستگاه بر اساس فشار پمپ روغن و سیلندر هیدرولیک می باشد. با روشن شدن موتور دستگاه، پمپ روغن به حرکت درآمده و روغن انباشته شده را با فشار زیاد از مخزن تخلیه و وارد سیلندر هیدرولیک می نماید. با ورود و خروج روغن در سیلندر هیدرولیک، پیستون به حرکت درمی آید. انتهای آزاد پیستون به شفت خروجی متصل می باشد و از سمت دیگر میله راهبند نیز از مرکز دوارن خود به شفت خروجی متصل می گردد. بدین ترتیب حرکت پیستون درون سیلندر هیدرولیک منجر به حرکت میله ی راهبند هیدرولیکی می شود.

عوامل موثر در انتخاب سیستم کارکرد راهبند

 • میزان تردد در طول روز
 • عرض موجود و درنظر گرفته شده برای پوشش دهی
 • نیازهای کارفرما (از قبیل سرعت باز شدن و بسته شدن، بوم تاشو…)

 

انواع راهبند:

 • راهبند میله ای (بازویی)

متداول ترین نوع راهبند، راهبند میله ای  می باشد که به وفور در ورودی پارکینگ ها و اماکن مختلف نصب می شود. این نوع از راهبند ها دارای دو قسمت اصلی بدنه و بوم می باشند. بدنه شامل کلیه تجهیزات موتور و متعلقات دستگاه می باشد و بوم دستگاه نیز به قسمت بدنه متصل می باشد و به صورت 90 درجه باز و بسته می شود. طول بوم راهبند پارکینگ از نکاتی است که هنگام انتخاب راهبند باید به آن توجه کرد . این طول معمولا بین 2 تا 8 متر متغیر می باشد ولی اکثر راهبندها با طول بوم 6 متر تولید می شوند. همچنین در مکان هایی که محدودیت ارتفاعی وجود دارد می توان از راهبند با میله ی خم شونده استفاده کرد تا بتوان در مواقع بسته بودن طول مورد نیاز را تامین کرد.

نصب راهبند میله ای یا بازویی تنها جنبه بازدارندگی و هشدار برای راننده وسایل نقلیه در بردارد . به عبارت دیگر این راهبندها مقامت چندانی در برابر ضربه و برخورد خودرو از خود نشان نمی دهند . جنس بوم معمولا از آلومینیم درست شده تا در صورت برخورد وسایل نقلیه با بوم مشکلی برای خود راهبند به وجود نیاید و بوم به راحتی قابل تعویض می باشد . در صورتی که هدف از نصب راهبند جلوگیری از عبور خودرو باشد باید از انواع دیگر راهبند با مقاومت بالا نظیر راهبند های ستونی یا راهبند دفنی در برابر برخورد استفاده شود .

کلیه ی راهبندها قابلیت همخوانی با تجهیزات کنترل تردد را دارا می باشند و بعد از نصب راهبند می توان برای نصب این تجهیزات روی راهبند اقدام کرد.

 

 • راهبند ستونی

راهبند ستونی به منظور کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه و همچنین با قابلیت جلوگیری از حمله تروریستی در مکان های خاص و با اهمیت بالا نظیر مناطق نظامی و امنیتی، سفارتخانه ها، شهرداری ها، پارکینگ سازمان های دولتی و … مورد استفاده قرار میگیرد.

قیمت راهبند ستونی بالا می باشد و معمولا با توجه به اهمیت پروژه در هر 1 الی 1.50 متر عرض باید یک راهبند ستونی نصب کرد . استفاده از آنها در پروژه های معمولی همانند پارکینگ ها یا ورودی ادارات یا کارخانه ها توجیه اقتصادی ندارد .

برای نصب راهبند ستونی نیاز به فونداسیونی مربع شکل به عمق 1.5 مترو ابعاد 1 متر می باشد. معمولا راهبند ستونی از استوانه ای 80 الی 100 سانتی متری تشکیل شده است که به صورت عمودی حرکت کرده و از سطح زمین بالا می آید (سرعت بالا و پایین آمدن ستون دستگاه بسته به مدل و نوع آن از ۱٫۲ ثانیه تا ۷ ثانیه متغیر است). مقاومت در برابر ضربه در برخی راهبندهای ستونی به اندازه ای است که توانایی متوقف کردن یک کامیون به وزن تقریبا 6 الی 7 تُن با سرعت 60 الی 80 کیلومتر بر ساعت را دارا می باشند. همچنین راهبند ستونی دارای سنسوری است که در صورت تشخیص وجود جسمی مانند اتومبیل در روی راهبند به سمت بالا حرکت نکند تا آسیبی به دستگاه و اتومبیل وارد نشود. قیمت راهبند های ستونی به خاطر جنس و ساختار آن ها گران تر از بقیه مدل ها می باشد.

کلیه ی راهبند ستونی قابلیت اتصال به انواع تجهیزات کنترل تردد (دوربین تشخیص پلاک، تگ، کارتخوان و …) را دارا می باشند.

 

 • راهبند دفنی و زرهی

این نوع از راهبندها شامل صفحات فولادی ضخیم و در مواردی همراه با نیزه هایی در ابتدا می باشد که در مواقع نیاز از زمین به سمت بالا حرکت می کنند و مسیر پیش بینی شده را مسدود می نمایند. با توجه به ضخامت بالای صفحه متحرک این نوع راهبندها ، نیروی های ناشی برخوردهای شدید را  به خوبی تحمل می کند و از قوی ترین و با امنیت ترین گیت ها و راهبند های موجود می باشد .راهبند دفنی نیازمند حفر فونداسیون داخل زمین می باشند و ضد خرابکاری و عملیات تروریستی می باشد و قابلیت متوقف نمودن کامیون با 20 تن بار و سرعت 100 کیلومتر را دارا می باشد . همچنین راهبند دفنی مجهز به سامانه الکتروهیدرولیک هوشمند برنامه پذیر، قابلیت کنترل از راه دور و تحت وب و سازگار با سامانه هوشمند مرکزی مدیریت و کنترل ترافیک را دارا می باشد .

 

 • راهبند زنجیری

از راهبندهای زنجیری در اماکنی استفاده می شود طول دهنه ی پوشش دهی زیاد می باشد. در این مدل دو ستون در اطراف قرار می گیرد و به وسیله ی زنجیری متحرک می توان تا حداکثر دهنه هایی به طول 16 متر را نیز پوشش داد.

 

 

 

به طور کلی با شناختی که از راهبند و انواع آن پیدا کردید می توان با توجه به نوع پروژه ، میزان تردد ، عرض دهنه و هزینه ی درنظر گرفته شده از راهبندها استفاده کرد. انتخاب راهبند چنانچه به خوبی صورت نگیرد ممکن است راهبند پس از مدتی دچار مشکل شود و در دراز مدت نتوان کارایی لازم را از آن انتظار داشت .در صورتی که راهبند به تعمیر نیاز داشت، می توان به گروه متخصص الودُر در زمینه تعمیر راهبند اتوماتیک اعتماد کنید.


برای ارتباط با متخصصین الودُر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188592369

02188863495

09124781519

پیام بگذارید