سرویس دوره ای انواع درب اتوماتیک

سرویس دوره ای انواع درب اتوماتیک

 

درب اتوماتیک شیشه‌ای از متعلقات و اجزای مختلفی ساخته‌ شده‌اند، که هرکدام از این متعلقات در کارکرد بی‌نقص و درست درب اتوماتیک، کاملاً دخیل می‌باشند و احیاناً اگر بر اثر اتفاقی اختلال، خرابی و تعمیر درب اتوماتیک شیشه‌ای رخ دهد موجب اختلال در کارکرد کل اپراتور درب اتوماتیک شیشه‌ای می شود و باید قطعه مختل شده تعمیر و یا در موارد نیاز تعویض شود تا درب اتوماتیک شیشه‌ای به ‌درستی کار کند. با استفاده مداوم و پی‌درپی از درب اتوماتیک شیشه‌ای امکان ایجاد خرابی و کند شدن عملکرد درب افزایش پیدا می‌کند، برای رفع این مسئله باید در پی برطرف کردن ایرادات و عیب‌یابی درب اتوماتیک بود.
درب های اتوماتیک شیشه ای بر اساس الزامات و استانداردهای ایمنی، می بایست در بازه های زمانی مشخص مورد بازدید و چک دوره‌ای قرار گیرند. انجام بازدید دوره‌ ای درب‌ اتوماتیک منظم و برطرف نمودن ایرادات احتمالی موجب تضمین امنیت کاربران و افزایش کارایی و عمر مفید درب اتوماتیک شیشه ای خواهد گردید .

بازدید دوره‌ ای درب‌ اتوماتیک به دو صورت انجام می پذیرند:

  •  بازدید دوره ای کوتاه مدت ( هفتگی) توسط کاربر ( مالک ساختمان)
  •   بازدید دوره ای بلند مدت ( ۶ ماهه)  توسط تکنسین های فنی

انجام بازدید دوره‌ ای درب‌ اتوماتیک کوتاه مدت می بایست به صورت هفتگی انجام پذیرفته و نتایج بازدید در چک لیست مخصوص ثبت گردند. و در صورتی که در هر یک از مراحل چک ایراد و نقصان فنی و شرایط غیر عادی مشاهده گردید، مالک ساختمان می بایست با تکنسین های فنی تماس بگیرد تا درب را بازدید و رفع عیب کنند.

 

مراحل انجام بازدید دوره ای:

  • سنسور‌ها :

هر درب اتوماتیک شیشه‌ای از مجموعه ای از سنسورها تشکیل گردیده است .

الف) حسگرهای حرکتی motion sensors

ب) سنسورهای ایمنی safety sensors

عملکرد ناصحیح و با خطای این سنسورها موجب ایجاد نقصان در عملکرد صحیح درب اتوماتیک شیشه ای و ایجاد خطرات مهم جانی برای کاربران آنها خواهد گردید. لذا مجموعه سنسورهای درب های اتوماتیک شیشه به صورت منظم و با وسواس زیاد می بایست مورد چک قرار گیرند. در ادامه به روش انجام آزمون برای هر دسته از سنسورها خواهیم پرداخت .

الف )  حسگرهای حرکتی motion sensors :

این دسته از سنسورها وظیفه تشخیص نزدیک شدن افراد و عابران به درب و صدور فرمان باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای برای ورود و خروج افراد را به عهده دارند . این سنسورها عموما در بالای درب و روی کاور های داخلی و بیرونی اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای نصب گردیده و در اشکال مختلف ( مستطیل، مربع بیضی … ) در بازار ارائه میگردند.

روش آزمون سنسورهای حرکتی : با سرعت عادی به سمت درب اتوماتیک شیشه ای حرکت نمایید. بسته به میزان تنظیم درخواستی شما در هنگام نصب، درب میبایست در بازه ۲ تا ۴ قدم مانده به درب باز گردد. این تست هم از سمت داخل و هم از سمت بیرون، و با زاویه های ۹۰ و ۴۵ درجه نسبت به درب می بایست صورت پذیرد.

ب) سنسورهای ایمنی safety sensors

این سنسورها وظیفه جلوگیری از برخورد قسمت های متحرک درب با افراد و جلوگیری از باز یا بسته شدن تا مادامی که فرد یا جسمی در مسیر حرکتی درب قرار دارد به عهده دارند . این سنسورها عموما مابین و روی قسمت های متحرک درب اتوماتیک شیشه ای نصب میگردند.
روش آزمون سنسورهای ایمنی : بعد از باز شدن درب شیءی را بین لت های متحرک و در مسیر حرکت درب قرار دهید سنسور ایمنی می بایست پس از سنس (حس کردن) مانع، از بسته شدن درب و برخورد قسمت های متحرک با شیء ممانعت به عمل آورد. این آزمون هم در مسیر باز شدن و هم در مسیر بسته شدن درب می بایست انجام پذیرد.

  • عملکرد اصلی درب :

روند حرکت و باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه‌ای میبایست کاملا روان، سریع و بدون صدا صورت پذیرد . قسمت های متحرک میبایست تا انتهای مسیر در هنگام باز و بسته شدن حرکت نموده و پس از بسته شدن درب نباید درزی بین لت های متحرک وجود داشته باشد. در صورتی که هنگام باز و بسته شدن حرکت قسمت های متحرک به صورت متقاطع، با صدا، لرزش و یا حرکت به صورت پله پله همراه بود مراتب می بایست به واحد خدمات پس از فروش شرکت فروشنده اطلاع داده شود . درب پس از باز شدن با مکث کوتاهی بین ۱ تا ۱۰ ثانیه (قابل تنظیم) می بایست بسته شود.

پنج حالت اصلی عملکردی : 

درب اتوماتیک را از طریق کی پنل یا ریموت کنترل در حالت های اصلی عملکردی زیر قرار دهید و چک نمایید :

الف) اتوماتیک: سنسورهای حرکتی درب از دو سمت داخل و بیرون می بایست عمل نموده و با نزدیک شدن به درب از هر طرف درب می بایست باز گردد .

ب) یکسو تردد : سنسور حرکتی فقط از یک سمت، داخل یا بیرون( بسته به تنظیم انجام شده موقع نصب) باید عمل نموده و هنگام نزدیک شدن به درب از سمت مخالف درب باز نگردد .

ج) نیم بازشو( زمستانه – تابستانه) : درب در این حالت در هنگام باز شدن تا ۵۰ درصد میزان بازشو اصلی باز می گردد .

د) قفل ( دائم بسته) : درب در این حالت به صورت دایم بسته قرار خواهد گرفت و در صورت وجود قفل الکترومکانیکی و یا قفل گیبرکس( اینترلاک) درب به هیچ عنوان با فشار دست باز نخواهد گردید .

و) دائم باز: درب در این حالت می بایست به صورت کاملا باز قرار میگیرد .

  • عملکرد باطری:

برای تست عملکرد باطری برق شهری ورودی به اپراتور را قطع نمایید. باطری می بایست بدون درنگ در مدار قرار گرفته و درب بدون افت فاحش سرعت و قدرت به عملکرد خود تا حداقل ۲۰ ساعت ادامه دهد .

  • عملکرد ریموت کنترل:

ریموت کنترل درب اتوماتیک شیشه‌ای نیز میبایست از فاصله حداقل ۴ متری کلیه فرمان های اصلی را به درب اتوماتیک صادر نماید .

  • فریم و شیشه‌ها:

لت های متحرک و ثابت و شیشه قرار گرفته در میان آنها می بایست به صورت کامل مورد بررسی و چک قرار گیرد. بدین منظور درب را در حالت دایم بسته قرار دهید. در این حالت فریم ها می بایست به صورت عمود بر زمین (بدون زاویه)، بدون لرزش و بدون درز در محل خود قرار گرفته و شیشه داخل فریم نیز بصورت فیکس، بدون لرزش، ترک خوردگی و اثر ضربه قرار داشته باشد.

تمامی موارد فوق در چک لیست قابل پایش و ثبت می باشند. لذا پس از انجام چکاپ هفتگی مشاهدات خود را در چک لیست تکمیل نموده و در صورت هرگونه مغایرت با استانداردهای ذکر شده موارد را سریعا به متخصصین تعمیرات درب اتوماتیک الودُر اطلاع دهید.

با برسی تمامی این عوامل اگر نقص و ضعفی در کارکرد درب اتوماتیک شیشه‌ای مشاهده کردید بهتر است که برای رفع نقص و تعمیر درب اتوماتیک شیشه‌ای حتماً با گروه متخصص تعمیر الودُر در ارتباط باشید، تا کار تعمیر و رفع نقص درب اتوماتیک شما در کمترین زمان با کیفیت بالا انجام شود.


برای ارتباط با متخصصین الودُر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02188592369

02188863495

09124781519

پیام بگذارید